Psí předkové plemene bišonek, neboli bichon à poil frisé, žili již ve starověku. Křížem krážem procestovali evropský kontinent, stali se oblíbenci na královských dvorech, kolonizovali se svými pány Latinskou Ameriku, rozšířili se ve Spojených státech, kde jim pořídili střih dokulata a nakonec se dostali zpět k nám do Evropy.
Bišonka musíte bišonkovat!
Často se píše, že bišonek, v originále psáno bichon, pochází z oblasti Belgie a Francie. I samotné jméno bichon pochází nejspíše ze slovesa bichonner – s láskou o něco pečovat, hladit nebo parádit. Proto takový Francouz může zvolat: „Vous devez bichonner le bichon!“ Bišonka musíte opečovávat!
Čtěte dále a dozvíte se, jak o něj pečovali francoužští králové!
Bišonek a mumie
Často se také píše, že tyto malé bílé psíky si oblíbila již královna Kleopatra. Historikové tak usuzují z maleb na egyptských mumíích, tedy přesněji, sarkofázích. Vzniká tu ovšem problém, jak se dostali z Belgie do starověkého Egypta? Že by přijeli v bomboniéře s pralinkami?
Všechno je to samozřejmě o trochu složitější. Původ bišonků musíme hledat někde jinde, i když se historikové nemohou shodnout kde. Je to ve Středomoří, či snad na Kanárských ostrovech nebo ve Španělsku? A proč si tedy tuto výsadu připisují Francouzi a Belgičané?
V Belgii a Francii totiž ve 20.století vznikly první chovné stanice a standarty plemene, což je jistě pádný důvod pro toto tvrzení.
S bišonkem komtesou a králem!
Stejně jako ve starověku, tak také ve středověku a novověku se bišonkové a bišonci dostali na královské dvory. Byli oblíbenými palácovými psíky hraběnek a komtes, ale nejen to!
Asi největším milovníkem těchto psíků byl francouzský král Jindřich III., který je neváhal nosit všude s sebou ve speciálně upravených košíčcích, které si zavěšoval okolo krku na ozdobné stuhy.
Takže pánové, kteří neradi venčíte psíky svých přítelkyň a manželek: (Však my víme, že byste raději měli pitbulteriéra), vezměte si poučení z francouzského krále!
Bišonek dělá cirkus
Francouzská revoluce znamenala pád šlechticů a šlechtičen a s tím i jejich bišonků, kteří se ocitli rázem na ulici. Nezbývá než dodat, ještě že neskončili na gilotině, jako jejich páníčkové!
Naštěstí bišonci nezůstali dlouho bez domova. Povaha bišonka je velmi hravá a navíc je to učenlivý psík. Díky své šikovnosti si své místo na slunci brzy vybojoval jako společník potulných kejklířů, od kterých okoukal mnohé z jejich kejklů a tak to dopracoval až do cirkusu!
Bišonek opět na výsluní
Ve 20.století zatoulané pejsky objevili nadšenci z Belgie a Francie a položili základy standartního chovu a také oficiální název plemene bichon frisé (nebo také bichon à poil frisé). Největšího rozkvětu a obliby dosáhli bišonci ve Spojených státech Amerických ze kterých se rozšířili do celého světa. Ve Spojených státech také začali rozvíjet přesné tvary střihu s hlavičkou pěkně dokulata.
Co se týče České republiky, sem přicestoval první bišonek údajně roku 1989 z Rakouska. Od té doby se rozšířil chov a prodej bišonka. Cena bišonka je přijatelná a pořídit si ho může každý.
Všimněte si! Pokud hovoříme nespecificky o bišoncích, většinou tím máme na mysli bišonka frisé, pro kterého se běžně používá zkráceně pouze název bišonek. Pro plemeno havanský bišonek bychom pak použili buď celý název, nebo zkráceně havaňáček nebo také havanský psík. Totéž platí pro boloňského psíka (boloňáček). Tato příbuzná plemena patřila ovšem ve starověku i středověku ještě pod jednu rasu.