Historie plemene bišonek sahá daleko do minulosti, ale u nás se tito psíčci rozšířili až po sametové revoluci. od té doby jejich popularita neustále roste a k prodeji se nabízí bišonek velmi často. Prodávají se bišonci bez průkazu původu, tzv. bez papírů, ale i šťěňátka po výstavních šampionech. Co je třeba si před koupí rozmyslet a na co je třeba dát si pozor?
Bišonek inzerce
Na Internetu nalezneme spoustu inzerátů na prodej štěňat. Jak se v nich ale vyznat?
Rozhodně doporučujeme bišonka z dobrého chovu, jak se sluší a patří se všemi papíry – neboli s PP. PP znamená průkaz původu. Takový chov je hlídán, aby se zamezilo degeneraci (co by za to daly šlechtické rody!), hlídají se příbuzenské linie. Dobří chovatelé také zabraňují, aby se do chovu dostaly nežádoucí geny. To ale neznamená, že jsou bišonci šlechtěni a přešlechťování. Naopak! Je to odolné původní psí plemeno.
Možná ale ještě důležitější než papíry, je na vlastní oči si ověřit, kdo jsou rodiče štěňátek. Samozřejmě nelze s jistotou tvrdit, že pejsci či fenky po rodičích šampionech budou také šampioni a na druhou stranu, že štěňata bez papírů nemohou být přímo výstavní. V každém případě je třeba zjistit, jak vypadali oba rodiče vašeho budoucího mazlíčka.
Podle čeho vybírat?
Užitečnou radou pro zvláště pečlivé budoucí majitele pejska, je zajít si na nějakou výstavu – zjistíte tam, jak má vypadat takový bišonek šampión a můžete si to pak namířit přímo k chovateli a poptat se, kdy bude k mání nový přírůstek do rodiny.
Vyplatí se počkat na ten správný vrh, i když ani tak nebudete mít jistotu, že z vašeho štěněte vyroste šampión.
Většina pejskařů říká, že si vybrala právě jejich štěně zcela intuitivně. Prostě jim hned padlo do oka. Takový výběr je asi nejlepší, pokud neaspirujete na majitele světového šampiona. Mezi pejskem a vámi se tímto výběrem vytvoří zcela ihned nerozlučné pouto. Povaha bišonka je velmi milá, takže si vás každé štěně snadno získá, ať už je to budoucí šampión nebo ne.
Jak se pozná dobrý chovatel
Když se jdete podívat na šťěňata všimněte si, v jakém prostředí pejsci žijí. Pokud je v domě více dospělých psů, v jaké jsou kondici a jak vypadají. Vypadají tak, jak chceme, aby vypadal náš budoucí bišonek až vyroste?
- Dobrý chovatel má svůj byt či dům čistý a své pejsky v dobré kondici. Byt nezapáchá …..
- Dobrý chovatel naučí štěňátka základním hygienickým návykům a v době odběru jsou tak schopná čůrat na jedno určené místo, zpravidla na noviny či hadr. Chodit ven samozřejmě ještě nemůžou, ale čím dříve se vytrénují na noviny, tím lépe pro všechny.
- Dobrý chovatel nabídne i nezávaznou návštěvu
- Dobrý chovatel vám poskytne veškeré odpovědi na vaše otázky a informace, které potřebujete k chovu pejska
- Dobrý chovatel se ujistí, že pejska dává do dobrých rukou a proto mu i vy na jeho otázky odpovězte
Cena bišonka
Cena bišonka se různí nejvíce podle toho, jestli má papíry nebo ne a jak „urození“ byli jeho rodiče – tedy kolik titulů šampionů získali. Připravte si zhruba od 4 do 12 tisíc. Havanský bišonek stojí podobně. Kromě této počáteční investice je ale třeba počítat s dalšími výdaji a také s investicí časovou:
Před koupí bišonka je třeba si dobře rozmyslet:
- máte čas na to, aby jste věnovali dostatek času péči o bišonka, především jeho srst?
- máte peníze na to, abyste ho nechali dávat pravidelně stříhat? (kolem 400,-Kč každé 3-4 měsíce)
- máte dostatek času, aby jste mu dopřáli hodně pohybu a lásky?
- budete moci brát pejska s sebou na dovolenou nebo ho dát pohlídat důvěryhodné osobě
Život s pejskem je radost, takže ať už vyberete jakkoliv, přejeme vám, abyste prožili mnoho veselých a hravých let!